Turda câștigă disputa cu Constanța, Steaua și Focșani se impun fără probleme în ultima etapă a turului

0
1013

Ultima etapă a Ligii Zimbrilor a continuat astăzi cu alte trei partide, după ce luni CSM București învinsese pe Poli Timișoara cu 22-20.

Potaissa Turda a trecut de Dobrogea Sud Constanța, 29-26, după un meci pe parcursul căruia a condus și la opt goluri. Ardelenii ajung la cinci victorii în cinci meciuri oficiale în fața Dobrogei, o serie începută în martie 2017. Marius Szoke a fost cel mai bun marcator al întâlnirii, cu șapte reușite.

Ajunsă la Cluj direct de la Presov, unde a pierdut în fața lui Tatran, CSA Steaua București a trecut de Univeristatea din localitate fără emoții, 37-25. Pentru vicecampioni este cel mai clar succes al sezonului și primul meci din campionat în care depășesc 35 de goluri marcate.

Tot la 12 goluri s-a impus și CSM Focșani în fața Sucevei, formație ce nu s-a bazat astăzi pe mai mulți jucători de bază. Echilibrul s-a rupt în ultimele cinci minute ale primei reprize, când de la 8-6 s-a făcut 12-6. Scorul a căpătat proporții în actul secund, s-a ajuns la un maxim de 13 goluri, iar tabela s-a oprit în cele din urmă la 32-20. Este pentru a doua oară când sucevenii pierd cu acest scor în actualul sezon, după meciul de la Turda.