Turda, a treia victorie la rând!

0
176

Potaissa Turda a ajuns la trei victorii consecutiv obținute după 27-23 (14-8) pe teren propriu, cu Minaur Baia Mare. Ardelenii au condus în permanență pe tabelă, într-o partidă în care Țenghea, Iancu, Asoltanei și Huta n-au putut fi utilizați.

Potaissa s-a desprins pe tabelă încă din primele minute, în condițiile în care băimărenii au marcat prima oară în minutul 9, la scorul de 4-0, după ce anterior Popescu și Ragot rataseră două aruncări de la șapte metri. Turda a ajuns la plus șase pe parcursul primei reprize, 11-5 și 14-8, și a luat totodată o opțiune importantă pentru a câștiga partida. În partea a doua, Minaur a reușit să se apropie la trei lungimi de gazde, 22-25 în minutul 54, însă Zacaciurin și Lazăr au încheiat conturile cu două goluri marcate pentru Turda.

Etapa a patra continuă în weekend, după următorul program (click pe scor pentru marcatori):