Trei puncte uriașe pentru Galați! Remiză pentru Slobozia în disputa cu Bistrița, Brăila și Zalău și-au respectat statutul de favorite în meciurile de acasă

0
3566

Performera etapei este, fără doar și poate, CSU Danubius Galați, care a învins pe HCM Râmnicu Vâlcea cu 25-22 (12-14). Fetele lui Valeriu Costea urcă pe loc de baraj, însă au un meci în plus disputat față de Slobozia și Slatina.

Danubius Galați a făcut o repriză secundă fantastică, pe care a câștigat-o cu 13-8 în fața unei formații ce se îndepărtează mult de medaliile de bronz după acest rezultat. Echipa lui Valeriu Costea a urcat în clasament până pe locul 11, peste Slatina și Slobozia, și este la doar două puncte de ”U” Cluj, formație ce se salvează direct în acest moment.

Slobozia a scos o remiză cu CSM Bistrița, 27-27, după un meci foarte echilibrat și în care nu s-a marcat în ultimele trei minute și jumătate! Raluca Dăscălete, cea mai bună marcatoare a meciului, cu 12 reușite, a fost cea care a stabilit scorul final, din aruncare de la șapte metri.

Brăila și Zalău n-au avut probleme cu Rapid și ”U” Cluj, deși echipa de pe Dunăre nu s-a bazat pe două jucătoare foarte importante, Shteriova și Ilyina, ambele accidentate. Iar dacă pentru Brăila cele trei puncte nu contează foarte mult, HC Zalău s-a apropiat la două puncte de locul 4, ocupat de Vâlcea, însă are un meci în plus disputat.