Timișoara urcă în fotoliul de lider!

0
1768

Etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor a adus schimbarea liderului. Poli Timișoara a profitat de înfrângerea Stelei de pe terenul CSM-ului, 22-24, de luni seară, și a urcat pe prima poziție după ce a câștigat în secundele de final la Suceava, 27-26.

Constanța nu s-a încordat prea tare în disputa cu Poli Iași, de duminică dimineață, meci în care Cutura sau Buricea au luat loc în tribune. Dobrogenii au câștigat cu 32-27, Nikola Crnoglavac ieșind la rampă, cu 13 reușite!

Mult mai interesante au fost duelurile programate seara. Dunărea Călărași n-a confirmat rezultatul bun de la Dinamo și a cedat două puncte cu Focșaniul pe teren propriu, după ce din minutul 54, atunci când Shahoo Nosrati a egalat la 21, nu s-a mai marcat! La Vaslui, Dinamo a avut de tras 60 de minute pentru a obține cele trei puncte. Moldovenii au avut prima șansă la victorie, după ce au condus cu 25-22 în minutul 52 al disputei! Dinamo a revenit și a bifat prima victorie pe teren străin după o serie de șapte înfrângeri în toate competițiile, începută la Leon la începutul lui noiembrie.

Poli Timișoara a avut și ea o misiune foarte dificilă la Suceava, acolo unde golul lui Alin Șania, din aruncare de la șapte metri din secundele de final, a adus victoria. Meciul a fost echilibrat pe toată durata, diferența cea mai mare de pe tabelă fiind de doar trei goluri, 13-16. Timișoara ajunge la nouă victorii consecutive în toate competițiile și se instalează pe primul loc în Liga Zimbrilor.

Cel mai interesant duel al etapei era programat în Giulești, unde CSM București primea vizita Stelei. Băieții lui Vlad Caba s-au impus cu 24-22, însă mult mai clar decât o arată scorul, în condițiile în care diferența de la pauză a fost de șapte lungimi.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: