Timișoara trece pe podium după victoria cu Minaur!

0
1183

Poli Timișoara a urcat pe podiumul Ligii Zimbrilor după victoria de sâmbătă dimineață, 25-23 cu Minaur Baia Mare. Bănățenii adună 11 puncte în clasamentul Ligii Zimbrilor și se pregătesc de deplasarea de la Constanța, din etapa a șasea.

A fost un meci dinamic, cu maramureșenii mai inspirați ofensiv în primele 20 de minute și cu violeții ineficienți inclusiv la aruncările de la 7 metri. Încet-încet, Poli a recuperat printr-o apărare tot mai agresivă și prin jocul cu pivotul în atac. În repriza a doua, apărarea bănățeană și portarul Varo au făcut un meci excelent; prestațiile defensive au fost completate de reușitele din atac ale principalilor marcatori Sadoveac 8, Milosevic 6, Pribanic 5.

Rezultatele înregistrate în etapa a cincea (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: