poli-resita 14-15 cupaAseară a avut loc etapa a patra a play-out-ului Ligii Naționale masculine de handbal. Poli Timișoara și Energia Pandurii Tg. Jiu au reușit să câștige, gorjenii fiind acum și mai aproape de realizarea obiectivului.

La Sânnicolau Mare, Poli Timișoara a trecut de Suceava, 24-22, după un meci controlat aproape în totalitate. Bănățenii au fost conduși cu 7-4, dar au revenit până la pauză și au întors rezultatul partidei, iar în partea a doua s-au desprins inclusiv la șapte goluri.

Poli Timișoara-CSU Suceava 24-22 (13-11)
Poli Timișoara: Chikovani 6 goluri, Grigoraș 5, Irimescu 3, Timofte 3, Fenici 2, Leordean 2, Santeiu 2, Halcă 1
CSU Suceava: Tîrzioru 6 goluri, Trifkovic 5, Sandu 2, Popovici 2, Davidovic 2, Eros 2, Tcaciuc 2, Olariu 1

Energia a reușit să se împună la Vaslui, ajungând acum la șase puncte distanță față de Steaua, formația aflată pe ultimul loc. Gorjenii au intrat în avantaj prima oară în minutul 38, 17-16, și au avut o diferență maximă de patru goluri, 24-20. Pe final, Vasluiul s-a apropiat la un gol, 27-28, iar Pleșca a apărat o aruncare de la șapte metri, cu 12 secunde înainte de final, însă în timpul rămas gazdele n-au reușit să înscrie golul egalizator. De menționat că Dragnea și Rodrigues au primit cartonașe roșii.

HC Vaslui-Energia Pandurii Tg. Jiu 27-28 (14-13)
HC Vaslui: Soare 8 goluri, Hagiu 5, G. Bujor 5, Roșu 3, S. Ignat 3, Țuțu 2, M. Ignat 1