Timișoara se impune la Focșani fără Chikovani, Grigoraș și Pejovic

0
635

Poli Timișoara a câștigat cu 25-22 în deplasarea de la Focșani, chiar dacă nu s-a bazat pe trei jucători de bază, Chikovani, Grigoraș și Pejovic. Dacă primul a rămas pe bancă tot meciul, ceilalți doi nu au efectuat deplasarea la penultima clasată.

După un meci bun făcut pe terenul Stelei, focșnănenii au rezistat și în fața Timișoarei ceva mai bine de o repriză. Bănățenii au avut însă inițiativa pe întreaga durată și un Timofte în zi foarte bună, autor a 12 goluri.

Echilibrul s-a rupt în startul părții a doua, chiar dacă cei care au început mai bine au fost elevii lui Viorel Ciubotaru. Poli a condus cu 14-10 la pauză, însă golurile lui Năstăsie și Rotaru au făcut ca avantajul oaspeților să devină unul minim, în minutul 33. Poli a replicat cu un parțial de 4-0 și s-a desprins decisiv, 18-13, gazdele reușind doar să limiteze proporțiile scorului în final de meci. S-a terminat 25-22, o victorie cu care Poli ajunge la 32 de puncte în clasament.