Timișoara pleacă cu toate punctele de pe Dunăre

0
1099

Poli Timișoara a făcut și ea pasul decisiv spre play-off după victoria de la Galați, 29-21 (13-12). Bănățenii au 12 puncte peste Dunărea Călărași, adversara din următoarea etapă, când își poate asigura și matematic locul în primele opt.

La fel ca și în multe alte partide din acest sezon, Danubius Galați a rezistat 30 de minute și în fața Timișoarei. Începutul moldovenilor a fost bun, care au condus cu 3-0, un avantaj risipit însă destul de rapid. Poli a trecut în avantaj, 4-3, iar până la încheierea reprizei s-a mers cap la cap.

Cu Chikovani în zi bună, Timișoara n-a dat șanse Galațiului în partea a doua. Oaspeții s-au desprins la 21-15 la jumătatea reprizei, un avantaj suficient pentru ca finalul să fie unul liniștit. S-a terminat 29-21 în favoarea lui Poli, dar cu Vîlceanu în tribune, care a văzut cartonașul roșu în ultimul minut al meciului.