Timișoara pierde două puncte importante la Făgăraș! CSM Bacău învinge pe Minaur într-un meci în care Csepreghi a marcat 17 goluri, Steaua și Constanța se impun în deplasare

0
1425

Etapa cu numărul 9 a Ligii Zimbrilor a continuat astăzi, după ce ieri CSM București a învins fără emoții pe HC Buzău. Surpriza vine de la Făgăraș, de unde Poli Timișoara a plecat cu un singur punct după remiza 23-23. Tot astăzi, CSM Bacău a învins pe Minaur cu 35-33 într-o partidă în care Csepreghi a marcat de 17 ori, în timp ce Steaua și Constanța și-au respectat statutul de favorite la Suceava și Cluj.

CSM Făgăraș și Poli Timișoara au terminat la egalitate un meci pe care gazdele l-au controlat, dar în care nu au mai marcat în ultimele 11 minute. Făgăraș s-a aflat la conducere pe aproape întreaga durată a meciului, exceptând primele minute din partea a doua, când Poli s-a desprins la 18-16. Orbovic și Marjanovic au adus un punct Timișoarei, cei doi marcând ultimele două goluri ale disputei, în minutele 50 și 57! De menționat însă faptul că Poli nu s-a bazat pe mai mulți jucători importanți astăzi, Pribanic, Dragas, Sadoveac și Kocic.

Constanța n-a avut probleme în a învinge pe ”U” Cluj, chiar dacă Nistor, Chikovani, Crnoglavac sau Mitrevski n-au jucat. A fost 29-18 pentru băieții lui Zvonko Sundovski, succes cu care urcă, cel puțin momentan, pe locul secund al clasamentului.

Steaua revine pe loc de play-off după victoria de la Suceava, 28-25, în al treilea succes consecutiv în fața echipei lui Adi Chiruț. Vicecampioana n-a avut mari emoții în această deplasare, deoarece s-a desprins rapid pe tabelă, iar gazdele nu s-au putut decât apropia la un gol, 8-9 și 9-10. Pentru steliști urmează derby-ul cu Dinamo, programat miercuri seară de la ora 21:00, la Chiajna.

Cele 17 goluri ale lui Csepreghi n-au fost suficiente pentru ca Minaur să plece neînvinsă de la Bacău. CSM Bacău a bifat al treilea succes din acest sezon, 35-33, revenind de la 8-14, scor înregistrat în minutul 17 al disputei. Finalul a fost unul nebun, Bacăul a condus cu 33-30, dar Minaur s-a apropiat la un gol, 33-32 și 34-33. Mihai Cotinghiu a adus liniștea moldovenilor, marcând pentru 35-33 în ultimele zece secunde ale disputei.