Timișoara obține o victorie chinuită

0
449

Pe Bega a avut loc un meci foarte important în economia clasamentului, între Poli și Minaur, două formații decimate însă. Bănățenii s-au impus cu 26-24, deși băimărenii au avut meciul în mână.

Iar la cum au decurs primele 30 de minute, Poli părea că se va impune fără prea mari probleme. Cu doar opt jucători pe foaie, Minaur a evoluat ezitant în prima repriză, în timp ce Poli a arătat că este dependentă de Chikovani și Grigoraș. A fost 12-9 la pauză, după ce în minutul 21 gazdele conduceau cu 11-5!

Și chiar dacă s-a aflat într-o formulă restrânsă, Minaur a reușit să revină în meci și chiar a avut șansa de a se impune. Bera a adus campioana în avantaj în minutul 52, 21-20, în timp ce Cristescu și Vilovski au dus scorul la 23-21 cu cinci minute înainte de final! Timofte și Sadoveac au marcat pe rând, iar ultimele minute au aparținut bănățenilor, care au profitat de o superioritate numerică, dar și de ratările băimărene. Timofte a făcut 25-24, Bera a aruncat pe lângă poartă la următorul atac, pentru ca Ștefan să dea lovitura de grație, de pe semicerc. 26-24 la final, o victorie chinuită, însă extrem de importantă pentru Poli.

sursă foto: Facebook Clubul de Handbal CSU Politehnica Timisoara