Timișoara învinge campioana după un meci încins

0
1005

După 31-29 în tur, Poli Timișoara a învins pe Dinamo București și în retur. Bănățenii au câștigat joi seară cu 27-26, la capătul unei partide în care au fost dictate 14 eliminări de două minute și un cartonaș roșu, văzut de managerul gazdelor, Dan Dumitru.

Etapa a 15-a a Ligii Zimbrilor s-a încheiat joi seară, la Timișoara, cu disputa dintre Poli și Dinamo. Bănățenii au repetat isprava din tur și s-au impus și de data aceasta, 27-26, după un meci încins, cu 30 de minute de penalizare dictate în total.

Echilibrul a predominat timp de 50 de minute, în care niciuna din cele două formații nu s-a desprins la mai multe de două goluri. Apoi, la 22-20, Poli a marcat de două ori consecutiv, prin sârbii Orbovic și Marjanovic, însă cel care a încheiat conturile a fost Sadoveac, care a înscris pentru 27-24 cu un minut și jumătate înainte de final, în inferioritate. Până la încheierea disputei Descat a mai marcat de două ori, prea târziu însă pentru ca Dinamo să poată obține ceva din acest meci. Marjanovic a fost cel mai bun marcator al partidei, cu opt reușite, toate din aruncări de la șapte metri.

Rezultatele primei etape din retur (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: