Timișoara învinge Călărașiului după un meci nebun, Buzău câștigă la Suceava!

0
4846

Etapa cu numărul 17 a Ligii Zimbrilor a continuat astăzi cu două partide ce au fost extrem de interesante. Poli Timișoara a învins pe Dunărea Călărași la limită, 29-28, iar HC Buzău a bifat primul succes în deplasare din acest sezon, 24-23, la Suceava.

Disputa de la Timișoara a avut o desfășurare interesantă a evenimentelor, deoarece oaspeții au început în forță și au condus cu 9-4 după 13 minute de joc, moment în care Pero Milosevic a cerut primul time-out. Poli și-a revenit, a marcat de cinci ori la rând, a egalat astfel la 9 și a preluat conducerea, 11-10 în minutul 26, printr-un gol al lui Marjanovic. La pauză gazdele au condus cu 13-11, iar ecartul a crescut constant în prima parte a reprizei a doua. Sadoveac a stabilit cea mai mare diferență a partidei, 22-14, pentru ca tot el să înscrie pentru 29-24, cu patru minute înainte de final. Oaspeții au fost însă aproape de a reuși imposibilul, s-au apropiat la 29-28 pe tabelă și puteau chiar scoate o remiză, însă pasa pe contraatac a lui Mihai Bujor spre Ionuț Broască a fost trimisă prea puternic.

La Suceava, HC Buzău a bifat primul succes în deplasare al sezonului, 24-23, și urcă pe locul 12 în clasament. A fost un meci foarte echilibrat, în care diferența maximă a fost de trei lungimi, stabilită în final. Oaspeții au înscris de trei ori consecutiv de la 21-21 prin Burlacu și Asoltanei și au rezolvat soarta meciului, iar golurile lui Ionescu și Adomnicuă din final nu au mai contat decât pentru statistică.

Etapa se va încheia sâmbătă, la Focșani, acolo unde echipa lui Sandu Iacob primește vizita vicecampioanei CSA Steaua. Rezultatele etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: