Timișoara întoarce seria cu Steaua și merge în semifinale!

0
870

Poli Timișoara este formația ce completează tabloul semifinalelor Ligii Naționale masculine de handbal. Bănățenii au trecut de Steaua în meciul decisiv de la Chiajna cu 24-23 (13-7), într-o partidă în care s-au arătat 16 eliminări și trei cartonașe roșii. Poli revine de la 0-1 la general.

Timișoara s-a descurcat foarte bine și fără Chikovani, suspendat după cartonașul roșu primit în meciul trecut. Oaspeții au fost net superiori în prima parte a meciului, în care defensiva lor și linia de nouă metri au făcut diferența. Steaua a avut doar momente bune de joc, revenind de la 3-6 la 5-6, însă mult prea puțin, iar Poli a intrat la cabine cu un avantaj meritat de șase lungimi.

Situația se putea schimba brusc în debutul părții a doua a meciului. Timofte a desprins Timișoara la 14-7 pe tabelă, însă au urmat momente foarte bune ale Stelei. Matskevich a avut o serie de patru parade consecutive și gazdele au revenit la un gol în urma adversarilor, 13-14, scor la care Daskaloski l-a ghicit pe Grasu. În schimb, Ștefan și Lasica nu au iertat și Timișoara se distanța din nou pe tabelă, 13-16, iar gazdele își continuau cursa de urmărire. Finalul a fost unul nebun, pentru că deși Fenici a marcat pentru 19-14 în minutul 58, Steaua a avut șansa ei. Alb-violeții au rămas în doi jucători de câmp și steliștii au ajuns la minus doi pe tabelă cu un minut înainte de final, moment în care Daskaloski a avut o intervenție decisivă, pe contraatac, în fața lui Johannson. S-a terminat 23-24 în cele din urmă, ultimul gol al partidei venind în secundele de final și Timișoara merge în penultimul act unde va întâlni pe Dinamo București.