Suceava bifează trei puncte imense în play-out

1
784

suceava-energia 14-15 playoutCSU Suceava continuă forma bună și în play-out. Sucevenii au câștigat meciul cu Energia, 26-21, și se desprins la șapte puncte de Steaua, formația aflată pe ultimul loc în acest moment, care duce în liga secundă.

Deplasată la Suceava din postura de finalistă a Cupei României, Energia nu a reușit să treacă de tânăra echipă a lui Petru Ghervan și Răzvan Bernicu, care evoluează din ce în ce mai bine. Gorjenii au început bine meciul, au avut 6-2, dar s-au văzut egalați cu patru minute înainte de finalul reprizei, la 8, după reușita lui Davidovic. Până în minutul 45 s-a menținut echilibrul, după care gazdele au preluat inițiativa, gestionând mai bine finalul partidei, în care au marcat de nouă ori și au primit în schimb doar patru. Cu această victorie, Suceava ajunge la 13 puncte, în timp ce Energia rămâne cu 9, cele două fiind urmate de Steaua, cu 6 puncte.

CSU Suceava-Energia Pandurii Tg. Jiu 26-21 (10-10)
CSU Suceava: Marocico, Spiridon (portari), Burlacu 8 goluri, Davidovic 5, Trifkovic 4, Gavrilovic 3, Tîrzioru 3, Bursuc 1, Popovici 1, Preda 1, Eros, Petrea, Tcaciuc
Energia Pandurii: Antonaru, Șelaru (portari), Sifre 11 goluri, Kekezovic 2, Acatrinei 2, B. Mănescu 1, Dragnea 1, Ilieș 1, Mota 1, Stankevicius 1, Stoica 1, Popescu, Enache, Rodrigues
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 5/4
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.

sursă foto: gazetasv.ro