baia mare-dinamo 14-15Campioana și-a respectat statutul de favorită în primul meci al semifinalei cu HCM Roman, impunându-se cu 25-20 (13-13), în deplasare. Dacă primele 30 de minute au fost echilibrate, băimărencele au fost în control în partea a doua a meciului.

Romanul a dat o replică bună în prima repriză, având în două rânduri un avantaj de trei goluri pe tabelă, 4-1 și 6-3. Do Nascimento a restabilit egalitatea, după trei goluri consecutive, 6-6, iar până la pauză s-a mers cap la cap, cu mențiunea că formația din Baia Mare nu s-a aflat în niciun moment la conducere.

Campioana a preluat conducerea imediat de la reluare, 15-13, iar din acel moment Baia Mare n-a mai cedat inițiativa. Jocul s-a rupt definitiv în minutul 50, când Mihalschi a primit cartonașul roșu în urma unui fault asupra lui Herrem, iar pe fondul acelei superiorități oaspetele s-au desprins la patru lungimi. La final, HCM Baia Mare s-a impus cu 25-20 și este aproape de finala campionatului.

HCM Roman-HCM Baia Mare 20-25 (13-13)
HCM Roman: Polocoșer, Tymoshenkova (portari), Toskovic 5 goluri (1 din 7m), Horobeț 3 (1 din 7m), Iuganu 3 (1 din 7m), Agrigoroaie 3, Mihalschi 3, Stoleru 2, Băbeanu 1 (din 7m), Genkova, Druțu, Vâlcu, Chitacu, Crap
HCM Baia Mare: Arenhart, Ungureanu (portari), Do Nascimento 8 goluri (3 din 7m), Geiger 4, Herrem 4, Buceschi 3, Ardean-Elisei 3 (1 din 7m), Makeeva 2, Abbingh 1, Szucs, Tătar, Nechita
Aruncări de la 7m: 6/3, respectiv 5/4
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.
Cartonaș roșu: Mihalschi