Știința Bacău trece cu bine peste deplasarea de la Călărași

0
296

calarasi-bacau 14-15Vicecampioana nu s-a încurcat acolo unde campioana a făcut-o. Știința Bacău s-a impus pe terenul Dunării Călărași, 28-26, după un meci echilibrat în prima repriză și dominat de băcăuani în a doua.

Dunărea Călărași și Știința Bacău s-au întâlnit sâmbătă seară într-un meci din etapa a treia. Acolo unde campioana s-a încurcat, vicecampioana nu a făcut-o, câștigând cu 28-26 un meci în fața unei formații ce se anunță greu de învins, cel puțin pe teren propriu. În prima parte, cele două echipe și-au împărțit momentele în care au condus pe tabelă, Șania fiind principalul realizator, cu cinci reușite.

Repriza a doua l-a avut pe Grigoraș în prim-plan, portarul Științei având un rol decisiv în obținerea victoriei de către oaspeți. Băcăuanii s-au desprins la jumătatea reprizei la patru goluri pe tabelă (21-17) și au gestionat bine avantajul obținut, trecând în cont la final al doilea succes al sezonului, care a venit, la fel ca și primul, în deplasare.

AHC Dunărea Călărași-Știința Bacău 26-28 (13-14)
AHC Dunărea: Șania 9 goluri, Gurkovsky 4, Săulescu 3, Tsap 3, Gavriloaia 3, Mitrea 2, Șoldănescu 1, Kumogorodsky 1
Știința Bacău: Masachs 6 goluri, Pinnonen 5, Vartic 5, Celestin 3, Bondar 3, Johansson 2, Alonso 2, Câmpan 1, Iancu 1

sursă foto: Victor Eugen Mihai