Steaua și-a asigurat matematic locul în play-off după victoria din meciul cu Energia

0
928

CSA Steaua Alexandrion București este a patra formație ce a obținut locul în play-off-ul Ligii Naționale, după Dinamo, CSM București și HC Odorhei, grație succesului de vineri seară, 26-25, din partida cu Energia Pandurii Târgu Jiu. A fost o victorie cu șansă, deoarece gorjenii puteau pleca cu un punct de la Chiajna, dar aruncarea lui Pralica din ultimele secunde a lovit bara lui Dragomir.

Meciul a început practic de la 0-3, gorjenii marcând rapid după ce au avut prima posesie și au profitat de două atacuri risipite ușor de steliști. Primul gol al Stelei a venit în minutul patru, de la Irimescu, iar două minute mai târziu gazdele reușeau să restabilească egalitatea după o reușită a lui Georgescu. Au urmat momente echilibrate, până la jumătatea reprizei, după care elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au instalat la conducere destul de confortabil. Energia a găsit tot mai greu drumul către poarta lui Matskevich, în timp ce Georgescu a fost în prim-plan în ofensiva stelistă. S-a făcut astfel 15-11 și 16-12, interul dreapta al „roș-albaștrilor” marcând ultimele patru goluri ale Stelei.

Partea a doua a fost mai săracă în goluri.  Echilibrul s-a restabilit însă pe fondul unei duble superiorități a Energiei, iar de la 19-15 s-a făcut 19-20 și finalul a devenit unul intens. Szoke și Georgescu au întors scorul, 22-21, iar până la final s-a mers pe acest scenariu, Steaua conducând și gorjenii replicând imediat. La 26-25 însă Țuțu a aruncat pe lângă poartă, dar Cian a irosit șansa de a închide definitiv conturile, ratând și el ținta din situație de unu la unu cu Țenghea. Energia a avut astfel șansa de a pleca cu un punct și a atacat cu doi oameni în plus pe semicerc, Ouksir fiind eliminat cu opt secunde înaintea finalului, iar Pralica înlocuindu-l pe Țenghea. Sârbul adus în iarnă la Energia a aruncat însă în bară și punctele au rămas în curtea Stelei.

Cu această victorie, elevii lui Ovidiu Mihăilă și-au asigurat locul în play-off matematic, în timp ce băieții lui Bozo Rudic încă așteaptă ca problemele mari de la echipă să se rezolve.