Steaua se impune la Timișoara și rămâne prima! Sajad Esteki aduce victoria lui Dinamo la Suceava, Minaur obține trei puncte importante în lupta pentru play-off!

0
2445

Debutul etapei a 19-a și-a consumat joi primele episoade, iar capul de afiș a fost ținut de meciul de la Timișoara, dintre Poli și Steaua. Oaspeții s-au impus cu 27-20, surprinzător prin proporțiile scorului, și rămân pe prima poziție în clasament.

Steaua a câștigat pe Bega deși Ovidiu Mihăilă nu s-a putut baza pe trei jucători importanți, Marin Vegar, Stefan Vujic și Milos Kostadinovic. Iar meciul a fost controlat de steliști autoritar, în condițiile în care Poli a avut multe probleme pe faza ofensivă și a avut în față și un portar în zi mare, Tudor Stănescu. Oaspeții au condus cu 8-2 după 20 de minute și au rezolvat astfel soarta meciului, în condițiile în care Poli a reușit să se apropie doar la maxim trei goluri, 5-8. Timișoara suferă a doua înfrângere consecutivă, după cea din weekend cu CSM București, tot de pe teren propriu, în timp ce Steaua își consolidează prima poziție în clasament.

Dinamo a avut mult de muncă la Suceava, la fel ca și în precedenta deplasare, de la Vaslui. Și la fel ca și atunci, dinamoviștii au trebuit să recupereze un deficit de trei goluri în ultimele zece minute ale disputei, doar că de data aceasta victoria a fost mult mai dramatică. Sajad Esteki, cel mai bun marcator al lui Dinamo, a transformat o aruncare de la șapte metri în ultimele secunde, acordată după ce Dusan Sipka l-a faultat pe Alireza Mousavi, fază la care sârbul a primit și cartonașul roșu.

Minaur s-a desprins la patru puncte de Focșani în cursa pentru locul opt, după ce a trecut de CSM Făgăraș cu 27-22 (14-13). A fost debutul pentru Milos Dragas în tricoul echipei din Baia Mare, iar sârbul nu a dezamăgit: opt goluri marcate în poarta brașovenilor! Pentru Minaur urmează însă o deplasare dificilă, pe terenul liderului Steaua.

Tot ieri, CSM București a bifat cel mai categoric succes al sezonului, 45-27 cu Poli Iași, după o primă repriză însă în care a primit 17 goluri. Echipa lui Vlad Caba rămâne singura echipă cu victorii pe linie în 2018, serie începută tot pe teren propriu, cu Suceava.

Rezultatele înregistrate până acum (click pe scor pentru marcatori), programul partidelor rămase de disputat și clasamentul la zi: