Steaua revine pe prima poziție, CSM București urcă pe podium! Constanța revine incredibil în disputa cu Dinamo, Suceava și Focșani înving pe Iași și Vaslui

0
1321

Se anunța o etapă a 18-a foarte interesantă și așa a și fost, până acum. CSM București a urcat pe podium după ce a învins la Timișoara, 29-26, într-o partidă de sâmbătă, rezultat de care a profitat Steaua. Echipa lui Ovidiu Mihăilă a revenit pe primul loc în clasament după 32-23 cu Făgăraș și are două puncte peste Poli în clasament. Constanța a revenit incredibil în meciul cu Dinamo pentru a scoate un punct, 29-29, iar în partea de jos a clasamentului Suceava și Focșani au obținut victorii foarte importante.

Poli Timișoara a pierdut pentru prima oară în acest sezon pe teren propriu, 26-29 cu CSM București, și coboară de pe prima poziție după doar o etapă. Vicecampioana a controlat disputa de pe Bega începând cu minutul 15, însă jocul se putea aprinde pe final, când Poli s-a apropiat la 24-26 în minutul 52. Bănățenii au irosit însă două atacuri la acest scor, prin Marjanovic și Fenici, și CSM București a reușit să închidă în cele din urmă conturile.

Steaua n-a avut nici cea mai mică emoție cu Făgăraș, deși Marin Vegar, Milos Kostadinovic și Samvel Aslanian nu au jucat, accidentați, iar Stefan Vujic nu a mai evoluat nici el din minutul 15, din cauza unei contuzii. Oaspeții au evoluat slab, fapt de care Steaua a profitat, iar diferența de pe tabelă a crescut rapid. A fost 18-7 la pauză și 24-11 în startul părții a doua, pentru ca la final tabela să indice 32-23 în favoarea Stelei.

Dinamo și Constanța au terminat la egalitate, 29-29, un meci cu o desfășurare incredibilă. Campioana a fost net superioară timp de 35 de minute, a intrat la cabine cu 18-10 și s-a desprins la zece goluri, 21-11, iar din acel moment situația s-a schimbat radical. Constanța s-a trezit din pumni, a profitat de relaxarea gazdelor, a revenit în meci și chiar a preluat conducerea, 29-28, în ultimul minut! Sajad Esteki a salvat un punct pentru Dinamo, iar partida s-a încheiat 29-29, un rezultat ce nu ajută pe niciuna din cele două formații.

Suceava a pus capăt seriei de cinci înfrângeri consecutive în toate competițiile la Iași, acolo unde s-a impus cu 33-27. Un meci în care Poli s-a bătut din nou, așa cum a obișnuit până acum, în ciuda problemelor financiare, dar în care a cedat pe final. Suceava a rezolvat soarta punctelor în ultimele 11 minute, pe fondul unui parțial de 7-2 și rămâne inclusiv în cursa pentru locul 8.

CSM Focșani ține pasul cu Minaur în lupta pentru locul 8 și ajunge la patru meciuri fără înfrângere. Băieții lui Viorel Ciubotaru au trecut de Vaslui cu 21-16 într-o partidă cu nouă eliminări și un cartonaș roșu, după ce la pauză oaspeții conduceau cu 9-8. CSM-ul a preluat inițiativa pe tabelă rapid însă în partea a doua și a obținut victoria în cele din urmă, cu care rămâne la un punct în urma lui Minaur.

Etapa se încheie la Turda, miercuri de la ora 18:00. Rezultatele etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: