Steaua obține o nouă victorie importantă! Victorii pe linie ale gazdelor în partidele de miercuri

0
593

Miercuri seară s-au disputat primele patru partide din etapa a 20-a a Ligii Zimbrilor. Capul de afiș a fost partida dintre Steaua și Timișoara, câștigată de gazde cu 24-22. Și în celelalte partide jucate gazdele au avut câștig de cauză, conform calculelor hârtiei.

Cel mai important meci al zilei s-a jucat la Chiajna, între Steaua și Poli. Vicecampioana a câștigat cu 24-22 un meci în care a condus aproape în permanență și în care Ovidiu Mihăilă a utilizat doar nouă jucători. Steaua a condus cu 16-12 și a avut atacul pentru a se desprinde la +5, însă Poli a revenit și a trecut chiar în avantaj, 17-16, după golul lui Milos Orbovic. La acest scor, oficialii bănățenilor au primit, pentru proteste, două sancțiuni la bancă, respectiv eliminare de două minute pentru Dan Dumitru și cartonaș roșu pentru Pero Milosevic, iar Steaua a profitat de acest aspect și a egalat la 17, după șapte minute în care nu găsise drumul către gol. Mohsen Babasafari s-a dovedit a fi extrem de inspirat pe final și pe fondul paradelor iranianului gazdele s-au dus la 22-18 cu cinci minute înainte de final, rezolvând practic și soarta meciului. Pentru Steaua e a doua victorie importantă obținută la rând, după cea de pe terenul CSM-ului.

Tot ieri, HC Buzău a învins pe CSM Bacău, după ce băcăuanii au condus însă cu 18-15 în minutul 40! Finalul a aparținut elevilor lui Eliodor Voica, iar în ultimele zece minute Buzăul a revenit de la 19-20 pentru a se impune cu 27-23. Minaur a obținut prima victorie după două luni și jumătate, 31-26 cu CSM Făgăraș, pe teren propriu, dar a avut emoții pe durata primei reprize, când oaspeții au condus cu 11-7. Dunărea Călărași a trecut de ”U” Cluj, 35-24, o diferență de 11 goluri conturată însă în ultimul sfert de oră. Și de data aceasta Florin Dospinescu a fost cel mai bun marcator al Călărașiului, cu 12 reușite.