Steaua își consolidează poziția de lider! Dunărea Călărași, victorie la Făgăraș!

0
2008

Două partide din Liga Zimbrilor au avut loc sâmbătă, iar favoritele de pe hârtie și-au respectat statutul. Steaua a învins pe Minaur cu 30-26 (15-13) și își continuă parcursul aproape perfect de pe teren propriu, în timp ce Dunărea Călărași s-a impus la Făgăraș, 23-20 (10-10).

Sâmbătă dimineață, Steaua a trecut de Minaur Baia Mare într-o partidă echilibrată timp de o repriză. „Roș-albaștrii” au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, 15-13, care s-a mărit imediat de la reluare la șase lungimi. Steaua a gestionat situația cu mult calm, s-a impus 30-26, iar internaționalul sârb Stefan Vujic a marcat o treime din golurile echipei sale.

Dunărea Călărași a bifat primul succes din 2018, exceptându-l pe cel la „masa verde” cu Odorhei, în această seară la Făgăraș. Băieții lui Adi Petrea au tras însă din greu, având în vedere că desprinderea decisivă a avut loc în ultimele cinci minute, când Grasu, Chikovani și Vartic au marcat de trei ori consecutiv pentru Călărași și au dus scorul la 23-19 în favoarea echipelor lor. Este a doua victorie a echipei de pe Borcea pe teren străin din acest sezon, după cea de la Iași, 28-27, din septembrie 2017.