Steaua, debut cu victorie în noul sezon

0
606

Finalistele Cupei României în sezonul trecut, CSA Steaua București și Poli Timișoara, s-au întâlnit în prima etapă a noului sezon. Steliștii s-au impus cu 26-24 (12-9), deși nu s-a bazat pe cei doi brazilieni, Joao Da Silva și Guilherme Valadao, ambii încă fără permis de ședere.

A ieșit un meci de luptă între cele două echipe, în care Steaua a condus în permanență începând cu minutul 10. Bucătaru și Stănescu au câștigat duelul de la distanță cu Babasafari și Varo, în timp ce ex-iugoslavii Krsto Milosevic și Nemanja Grbovic au fost principalii oameni de gol ai lui Sandu Iacob, aflat la debutul pe banca tehnică a Stelei. Gazdele s-au desprins la 7-3 la jumătatea primei reprize, însă până la pauză disputa s-a reechilibrat, bănățenii ajungând la 9-12 pe tabelă. Meciul a devenit și mai interesant pe final, atunci când Poli s-a apropiat la un gol 23-22, 24-23 și 25-24 și chiar a avut atacul ce putea aduce egalitatea din nou pe tabelă. Grbovic a interceptat însă o pasă a lui Fenici, iar Mihalcea a punctat pe contraatac în ceea ce a însemnat golul victoriei steliste. De la oaspeți s-a evidențiat Antonio Pribanic, cu șapte goluri.

Rezultatele etapei (click pe scor pentru marcatori) și programul partidelor rămase de disputat: