Andrei Grasu,Marko PejovicCSA Steaua a învins pe Dunărea Călărași într-un meci din etapa a opta a Ligii Naționale, scor 33-27 (17-10). Bucureștenii au controlat partida din minutul 10, una în care oaspeții nu s-au ridicat la nivelul așteptat.

Steaua și-a simplificat misiunea prin anihilarea lui Alin Șania, cel mai periculos om al Dunării. De altfel, apărarea echipei lui Ovidiu Mihăilă a făcut diferența vineri seară, dar și bielorusul Matskevich, la un nivel superior portarilor adverși.

Georgescu și compania și-au început desprinderea din minutul 10, când Grasu puncta pentru 4-3. Ultimul moment de echilibru al partidei a avut loc în minutul 16, după ce Sabin Ignat înscria golul șase al Călărașiului. A urmat o serie de cinci goluri consecutive înscrise de steliști cu care s-au desprins la 13-6, iar din acel moment totul a devenit o simplă formalitate.

Echipa lui Ovidiu Mihăilă a încheiat definitiv conturile imediat de la reluare. Florea, Grasu și Irimescu au mărit avantajul la zece goluri (20-10), unul care s-a mai înregistrat de alte două ori pe parcursul partidei (25-15 și 28-18). Pe final Dunărea a revenit, profitând de câteva eliminări ale adversarilor, iar partida s-a încheiat cu scorul de 33-27. Steaua urcă pe locul al doilea cu acest succes, cel puțin până astăzi, în timp ce echipa lui Aihan Omer, suspendat pentru acest meci, ajunge la patru înfrângeri.

CSA Steaua Alexandrion București-AHC Dunărea Călărași 33-27 (17-10)
CSA Steaua: Matskevich, Dragomir, Petrila (portari), Grasu 8 goluri, Georgescu 8, Florea 8, Szoke 3, Stetsyura 2, Irimescu 2, Johansson 1, Ouksir 1, Stanciu, Cian
AHC Dunărea: Erhan, Brazhnyk, Andrei (portari), Zacaciurin 4 goluri, Șania 4, M. Ignat 3, Gavriloaia 3, S. Ignat 3, Bulov 3, Mitrea 2, Yuzhbabenko 2, Carali 1, Mateaș 1, Gurkovsky 1, Nicolae
Aruncări de la 7m: 5/4, respectiv 7/5
Eliminări: Johansson (2), Georgescu, Irimescu (2), Ouksir, respectiv Gavriloaia, Șania (2), S. Ignat