Steaua câștigă după 10 ani la Timișoara

2
549

adrian tenghea bucurie10 ani trecuseră de la ultima victorie a Stelei în Banat, pe terenul Timișoarei. Duminică dimineață, echipa antrenată de Viorel Mazilu a trecut de Poli, 24-22, într-un succes conturat în ultimul sfert de oră.

Cu excepția finalului primei reprize, Steaua a fost la conducerea partidei. Ajutați de paradele lui Țenghea, care a apărat inclusiv trei aruncări de la șapte metri, roș-albaștrii s-au impus pentru prima oară în deplasare în acest sezon.

Steaua a preluat pentru prima oară conducerea în minutul 12, prin golul lui Juverdianu (3-4) și tot extrema stângă a dus echipa oaspete la trei goluri peste adversari șapte minute mai târziu. La acest scor, Salinas a înscris din aruncare de la șapte metri, însă golul a fost anulat deoarece chilianul a mișcat piciorul în momentul execuției, iar Poli a profitat de acest cadou și a revenit în meci. Bănățenii au punctat de cinci ori consecutiv și au dus scorul la 10-8, iar ecartul de două goluri a fost păstrat până la finalul reprizei (11-9).

Steaua a revenit rapid în joc și în doar trei minute a trecut din nou la conducere. S-a mers cap la cap până în minutul 45, însă de fiecare dată cu echipa din capitală la conducere. În ultimul sfert de oră, elevii lui Mazilu au fost mai exacți pe faza de atac, în timp ce Țenghea și-a făcut datoria între buturi, iar cu cinci minute înainte de final Steaua se desprindea decisiv prin golul lui Juverdianu (18-23). Poli a revenit pe final și a limitat proporțiile scorului, nu înainte ca Chikovani să rateze și el o aruncare de la șapte metri, în fața lui Laufceac.

Poli Timișoara-CSA Steaua Alexandrion București 22-24 (11-9)
Poli Timișoara: Ciubotariu 6 goluri, Chikovani 6 (1 din 7m), Grigoraș 5, Irimescu 3 (2 din 7m), Leordean 1, Fenici 1
CSA Steaua: Juverdianu 8 goluri, Salinas 5 (4 din 7m), Corzo 4, Szoke 2, Arsenel 1, Vancea 1, Georgescu 1, Ștefan 1, Nistor 1
Aruncări de la 7m: 7/3, respectiv 7/4
Eliminări: Fenici (2), Păiuș, respectiv Juverdianu, Ștefan, Pîrîianu