steaua bucurie suceavaCSA Steaua a obținut miercuri seară trei puncte extrem de importante în lupta pentru evitarea retrogradării, pe terenul Sucevei, rivala directă. Rodrigo Salinas a marcat golul decisiv, în ultimele secunde ale partidei.

Steaua a controlat meciul de la un capăt la altul, echilibru fiind doar pe început și pe final de meci. În startul meciului, s-a mers cap la cap până la 3-3, după care oaspeții și-au început desprinderea. Rudovic și Georgescu au dus scorul la 6-3 în favoarea Stelei, iar seria bună a echipei din capitală a continuat și tot Georgescu a stabilit cea mai mare diferență a partidei, de șase goluri, în minutul 23, 14-8. Până la pauză, Suceava a reușit să revină în meci, s-a apropiat la două goluri până la încheierea reprizei, iar avantajul a devenit unul minim în startul reprizei secunde: 16-15, 18-17 și 19-18. Steliștii s-au desprins însă, pe fondul unor momente mai bune, din nou la patru goluri, 23-19, 25-21, 26-22, ultima oară în minutul 46. Suceava a mai revenit o dată, a reușit să egaleze de data aceasta, la 27, 28 și 29, și chiar a avut atacul, cu 30 de secunde înainte, însă n-a găsit drumul către gol. În schimb, a făcut-o Salinas, în ultimele secunde, care a adus o victorie enormă, sinonimă cu salvarea de la retrogradare.

În a doua partidă a zilei, Poli Timișoara a învins pe HC Vaslui cu 25-23 (12-13)

Video de la conferința de presă de după partidă:

CSU Suceava-CSA Steaua Alexandrion București 29-30 (14-16)
CSU Suceava: Marocico, Spiridon (portari), Tîrzioru 9 goluri, Davidovic 7, Olariu 5, Tcaciuc 3, Sandu 2, Petrea 1, Aldica 1, Costea 1, Bursuc, Popovici, Trifkovic
CSA Steaua: Țenghea, Laufceac (portari), Salinas 9 goluri, Georgescu 8, Szoke 3, Rudovic 3, Corzo 2, Juverdianu 2, Vancea 2, Pîrîianu 1, Arsene, Stanciu
Aruncări de la 7m: 8/6, respectiv 3/2
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.

sursă foto și video: gazetasv.ro