Steaua a câștigat la Focșani trei puncte importante, Bacăul s-a impus la Vaslui! Victorii pentru restul favoritelor

0
588

Joi seară, în Liga Zimbrilor, a fost programată etapa a 23-a a Ligii Zimbrilor. Cel mai echilibrat meci a fost la Făgăraș, unde Minaur a câștigat cu 22-20, deși pe hârtie duelurile de la Focșani și Vaslui promiteau mai mult dramatism.

Așadar, Minaur a câștigat la Făgăraș cu 22-20, într-un meci în care cei mai importanți jucători, Ragot și Csepreghi, au lipsit. Gazdele au condus cu 17-16 în minutul 43, dar au urmat 12 minute fără gol pentru echipa lui Raul Fotonea și Minaur s-a desprins decisiv pe tabelă.

CSM Focșani a ieșit din lupta pentru play-off, după ce a cedat pe teren propriu în fața Stelei, 27-20. A fost un meci controlat de oaspeți, care au profitat de multele absențe ale focșănenilor, astfel că echipa lui Sandu Iacob încă speră la un loc în primele patru. Focșănenii sunt la două puncte de Poli, care are un meci în minus, cu Buzău, și au un program infernal în continuare: deplasări la Minaur și Dinamo și meci acasă cu Turda.

CSM Bacău a ajuns la trei victorii consecutive după 34-29 la Vaslui și a ajuns pe locul 10 în clasamentul Ligii Zimbrilor. Băcăuanii au controlat meciul de la Vaslui, au condus în permanență, însă cel mai bun marcator al meciului vine de la gazde. Florin Acatrinei a marcat de 14 ori în poarta oaspeților, adică jumătate din golurile formației sale!

Dobrogea Sud Constanța a învins cu 30-21 pe Dunărea Călărași, însă a avut o replică pe măsură în primele 30 de minute. Constănțenii se păstrează pe locul 4 în clasament, la un punct de Minaur și peste CSM București la golaveraj.

Dinamo a trecut de Turda, 44-29, un meci pe care oaspeții l-au abordat însă cu aripa tânără. În aceste condiții s-a pus doar problema scorului, însă au fost și momente foarte bune oferite de tinerii lui Horațiu Gal.

În Sala Rapid, CSM București a trecut de CSM Reșița, 26-22, fără emoții însă. Dan Anca a trimis tinerii în teren în ultimul sfert de oră, iar oaspeții au micșorat diferența de la -7.

Ultimul meci al etapei, Poli Timișoara-HC Buzău, a fost amânat din cauza coronavirusului.