Start senzațional de sezon pentru Turda!

0
1646

Ceea ce se anunța un duel interesant s-a transformat într-un antrenament cu public pentru Potaissa Turda. Ardelenii au învins cu 45-28 la Vaslui, în cel mai clar succes din istorie pe prima scenă handbalistică.

Chiar dacă a avut sprijinul fanilor, moldovenii au fost de nerecunoscut în partida cu Turda, care rezolvat repede soarta disputei. Elevii lui Horațiu Gal au marcat primele cinci goluri ale întâlnirii și l-au forțat pe Sandu Iacob să solicite primul time-out (minutul 5), însă chiar și așa Vasluiul nu și-a schimbat exprimarea. Distanța a tot crescut și până la pauză și după, jocul slab al gazdelor continuând. Astfel, s-a ajuns la o diferență incredibilă de 17 goluri, 45-28 pentru Turda, care este primul lider al Ligii Naționale de handbal masculin.

sursă foto: ActionFoto.ro