Start lansat al campioanei

0
349

laura oltean baia mareHCM Baia Mare a câștigat primul meci al sezonului, 32-21 la Craiova, pe terenul SCM-ului. Oltencele, cu mai multe jucătoare împrumutate chiar de la Baia Mare, au rezistat doar în primul sfert de oră al meciului.

Timp de 13 minute, SCM Craiova și HCM Baia Mare au fost egale, după care campioana a pus stăpânire pe joc. Oaspetele s-au desprins până la pauză la zece goluri (17-7), pentru ca în minutul 47 diferența să ajungă la 14 lungimi. Pe final, Craiova a strâns scorul, profitând de relaxarea adversarelor, care s-au impus în cele din urmă cu 32-21.

SCM Craiova-HCM Baia Mare 21-32 (7-17)
SCM Craiova: Tănăsie 4 goluri, Eidem 4, Cioaric 3 (1 din 7m), Apipie 2, Pîrvuț 2, Georgescu 2, Lazarin 2, Florică 1, Ianași 1
HCM Baia Mare: Herrem 5 goluri Davydenko 4 (1 din 7m), Tătar 3, Ardean-Elisei 3, Oltean 3 (1 din 7m), Marin 3, Artsiukhovich 2 (1 din 7m), Szucs 2, Nechita 2, Gjeorgijevska 1, Buceschi 1, Makeeva 1
Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 5/3
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.