Spania a câștigat Campionatul Mondial de juniori după o finală superbă cu Danemarca!

0
737

Generația 1996 a susținut timp de două săptămâni ultimul turneu final, respectiv Campionatul Mondial de tineret din Algeria. Medalia de aur a fost câștigată de Spania, după  o finală fantastică împotriva Danemarcei, fosta adversară a României din preliminarii.

Ibericii s-au impus cu 39-38 după prelungiri, în condițiile în care la finalul timpului regulamentar a fost 34-34. Portarul ibericilor a fost decisiv, apărând o aruncare de la șapte metri executată de Lasse Moeller, desemnat ulterior MVP-ul turneului, în ultima secundă a timpului regulamentar, pentru ca în ultimul minut al prelungirilor Xoan Ledo să îl blocheze de două ori, în poziție de unu la unu pe Christian Olesen, la scorul de 38-38. Daniel Dujshebaev, fiul lui Alexander, a marcat golul decisiv cu care Spania s-a impus și cu care a cucerit pentru prima oară medalia de aur la Campionatul Mondial de tineret.

În finala mică, Franța a trecut de Germania cu 23-22 (10-12).