Slobozia și Rapid au retrogradat matematic, Galați merge la baraj! Lupta pentru locul 10 rămâne deschisă

0
3357

Etapa cu numărul 25 a lămurit trei din necunoscutele rămase în acest sezon al Ligii Naționale feminine. HCM Unirea Slobozia și Rapid București au retrogradat matematic și vor evolua în Divizia A în sezonul viitor, în timp ce Danubius Galați va trebui să dispute, la fel ca și vara trecută, barajul de promovare/retrogradare. Lupta pentru locul 10 rămâne deschisă, după ce atât Slatina, cât și ”U” Cluj s-au impus astăzi.

”U” Cluj și HCM Unirea Slobozia s-au întâlnit într-un meci în care s-au aflat cu sabia deasupra capului și în care victoria era singura opțiune. A fost un meci echilibrat și decis în final, în ultimele cinci minute. Chintoan și Lazăr au marcat pentru 21-19, Enescu a transformat o aruncare de la șapte metri în minutul 59, iar Vălean a stabilit scorul final, din extremă, 22-20. ”U” Cluj s-a salvat și se luptă cu CSM Slatina pentru locul 10, care asigură liniștea.

Slatina a învins astăzi pe Roman, o formație lipsită de motivație în acest final de sezon. Oltencele au dominat meciul și s-au impus cu 30-22, într-o partidă în care Ostase și Lazăr au marcat de câte nouă ori!

Tot fără emoții s-au impus și Zalău și Bistrița, în fața Galațiului și Rapidului. Zalău a câștigat cu 27-19, după ce la pauză avantajul era de doar două goluri, 13-11, în timp ce Bistrița n-a avut nici cea mai mică emoție: 37-21 (20-10)!