Slobozia ia un punct din disputa cu Ploiești în secundele de final

0
837

Handbalistele de la CSM Ploieşti nu au reuşit să-şi ia revanşa după eşecul din tur, din Sala „Olimpia”, şi se întorc doar cu un punct din deplasarea de la Slobozia. A fost 27-27 (15-15) după 60 de minute de joc intens şi echilibrat, în care niciuna dintre formaţii nu a reuşit să se desprindă în vreun moment la mai mult de două goluri.

Slobozia a început mai bine şi a marcat primele două goluri ale meciului, avans pe care a reuşit să-l menţină în marea majoritate a timpului în prima repriză. Elevele lui Neven Hrupec au egalat „la 3”, apoi au dus o cursă de urmărire pentru a restabili din nou egalitatea în minutul 17: 10-10. Moment din care s-a mers „gol-gol” până la intrarea la cabine (15-15).

CSM Ploieşti avea să conducă pentru prima oară pe tabelă în minutul 34, când Ramona Farcău a înscris pentru 17-18. Apoi, Şerban a parat un „7 metri”, iar Alla Sheiko a făcut 17-19, aducând prima desprindere pentru prahovence (36). Avansul de două goluri s-a menţinut până la 20-22 (43), după care au urmat trei goluri consecutive ale gazdelor care au răsturnat tabela, cu 10 minute înainte de final. Slobozia a condus şi cu 24-23, dar a ratat din nou un „7 metri”, la 24-24, şi Ramona Farcău, cu o „dublă”, a dus scorul la 24-26 (56). Enescu a redus diferenţa, Balaban-Curtean a refăcut-o, apoi finalul s-a jucat la „7 metri”. Enescu a făcut 26-27, Marina Dmitrovic a ratat singura lovitură de pedeapsă din cele 5 executate şi, cu 4 secunde înainte de final, Slobozia a mai primit un „7 metri”  pe care aceeaşi Andreea Enescu a reuşit să-l transforme în gol, stabilind, totodată, rezultatul final al meciului: 27-27.

sursă: csmploiesti.ro