Slatina și Buzău, performerele zilei! Rezultatele complete înregistrate în etapa a patra

0
2566

Șase din cele șapte partide ale etapei a patra a Ligii Florilor s-au desfășurat astăzi, după ce miercuri Măgura Cisnădie a învins pe SCM Craiova. Performele zilei sunt CSM Slatina și SCM Gloria Buzău, formații ce au obținut victorii foarte importante.

Primul meci al zilei a avut loc la Roman, unde Minaur Baia Mare s-a impus la limită, la debutul lui Dragoș Dobrescu pe banca gazdelor. Băimărencele au trecut cu 27-26, într-o partidă în care mezina Andreea Năstasă a avut o contribuție decisivă, iar rusoaica Yulia Khavronina a marcat de zece ori pentru Roman.

CSM București a obținut cel mai succes al sezonului, 35-22 la Brăila, pe terenul Dunării. Campioanele nu au avut probleme în fața formației pregătite de Dumitru Berbece, s-au desprins decisiv încă din primele zece minute, iar Jovanka Radicevic și Andrea Lekic au fost cele mai bune marcatoare, cu câte șapte reușite.

Fără probleme s-a impus și Corona Brașov, 31-21 cu Danubius Galați, într-un meci pe care l-a controlat în totalitate după minutul 20. De menționat ar fi faptul că Larisa Tămaș a reușit primele goluri în tricoul Coronei, două, într-un meci în care Ion Crăciun a rulat întreg lotul avut la dispoziție.

SCM Râmnicu Vâlcea a învins pe HC Zalău, 29-24, și are punctaj maxim după patru etape, înaintea duelului cu CSM București, din capitală. S-a mers cap la cap în primul sfert de oră, pentru ca apoi gazdele să se desprindă treptat pe tabelă. De notat însă faptul că HC Zalău a beneficiat de zece aruncări de la șapte metri în disputa de la Vâlcea, însă a transformat doar patru din ele! Samara Da Silva a fost cea mai bună marcatoare a disputei, cu opt reușite.

Foarte interesant a fost și meciul de la Cluj, acolo unde Buzăul s-a impus la limită, 19-18, într-o manieră dramatică. Universitatea a controlat partida până în ultimul sfert de oră, s-a desprins în minutul 47 la 17-13 după golul Mihaelei Ani-Senocico, însă finalul a fost unul nebun. Oaspetele au marcat de cinci ori la rând, au preluat pentru prima oară conducerea cu două minute rămase din partidă, tot Ani-Senocico a egalat pentru ”U”, iar Alina Ilie a adus victoria nou-promovatei, în ultimul minut. ”U” Cluj rămâne fără punct în acest sezon, în timp ce Gloria Buzău a adunat deja șapte puncte, după patru etape.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: