Slatina obține a doua victorie mare în trei zile! Gură mare de oxigen pentru Slobozia, victorie cu emoții pentru Corona

0
1280

Cele trei meciuri programate sâmbătă în Liga Florilor s-au dovedit a fi foarte interesante și dramatice pe alocuri. După victoria cu Vâlcea, Slatina a învins la trei zile distanță și pe Brăila și are în acest moment cinci puncte peste Galați și Rapid, în timp ce Slobozia a luat trei puncte mari în Giulești. Corona a câștigat cu emoții partida cu Danubius Galați, 21-18, și urcă un loc în clasament.

CSM Slatina a obținut dramatic cele trei puncte din meciul cu Slatina, după ce Ștefania Lazăr a transformat o aruncare de la șapte metri în secundele de final pentru 17-16. Victoria este cu atât mai importantă cu cât distanța dintre Slatina și Galați și Rapid, echipe aflate pe locurile retrogradabile în acest moment, s-a mărit la cinci puncte.

Danubius Galați s-a predat greu la Brașov, iar Corona s-a întrebuințat serios pentru a obține al cincilea succes al sezonului de pe teren propriu. Momentul decisiv a avut loc în minutul 52 la 17-16, când Șelever a ratat o aruncare de la șapte metri, lucru de care Corona a profitat și s-a desprins, decisiv, pe tabelă.

În Giulești, Slobozia a obținut trei puncte imense în economia luptei pentru evitarea retrogradării. A fost un meci pe care Rapidul l-a controlat 45 de minute, dar în care a cedat din toate punctele de vedere pe final. Gazdele au condus cu 19-16 și se puteau desprinde la patru lungimi, însă aruncarea Cristinei Niculae a lovit doar bara, iar soarta meciului s-a schimbat radical din acel moment. Oaspetele au egalat la 19 prin Mădălina Toma, în dublă inferioritate, Alina Ilie și-a adus echipa în avantaj în ultimele cinci minute, iar presiunea s-a mutat pe umerii gazdelor. O presiune la care rapidistele nu au făcut față, au risipit foarte ușor atacuri importante și Slobozia a taxat acest lucru, plecând cu toate punctele din capitală. Slobozia urcă un loc în clasament și are patru lungimi avans față de Galați și Rapid în acest moment în clasament.