Se încinge lupta pentru locul secund!

0
1007

Cursa pentru locul doi în Liga Florilor este din nou relansată, după ce Craiova a învins astăzi pe Vâlcea, iar ieri Cisnădie a trecut de Zalău. În aceste condiții, diferența dintre locurile doi și patru este de doar două puncte, după etapa a doua a returului.

După remiza cu Craiova și înfrângerea cu Vâlcea, Măgura Cisnădie avea nevoie de o victorie cu HC Zalău pentru a nu pierde contactul cu podiumul. Iar trupa lui Alexandru Weber a obținut-o, 25-22, într-o partidă în care oboseala acumulată de jucătoarele Zalăului s-a simțit din plin. Gazdele au condus prima oară în minutul 13 și din acel moment n-au mai cedat conducerea, având în partea a doua a disputei inclusiv un avantaj de cinci lungimi.

În Bănie, Craiova a câștigat derby-ul Olteniei cu Vâlcea, 25-22, însă mult mai clar decât o arată scorul. De altfel, gazdele au avut probleme doar în debutul partidei, când HCM-ul a condus cu 2-0, însă au revenit rapid grație unei defensive solide, dar și profitând și de cinci eliminări primite de adversare în primele 20 de minute. Craiova a condus astfel la pauză cu 13-6, un avantaj mai mult decât liniștitor, pentru că până la final cele trei puncte n-au fost puse în pericol în niciun moment.