SCM Craiova și Măgura Cisnădie merg în grupele Cupei EHF, Vâlcea părăsește competiția

0
831

Două din cele trei reprezentante ale României în Cupa EHF au reușit calificarea în grupele competiției. SCM Craiova și Măgura Cisnădie au trecut de Dortmund și Zvezda Zvenigorod, în timp ce SCM Râmnicu Vâlcea a fost eliminată de Ikast Herning.

SCM Craiova a câștigat și returul cu BVB Dortmund, 19-18, nu însă fără emoții. Fără Țicu, dar cu Trifunovic revenită pe parchet, echipa din Bănie a fost condusă cu 15-12 în minutul 42 al întâlnirii. Craiova a revenit pe mâna stângacelor Gjeorgijevska și Vizitiu, cele două marcând de trei ori consecutiv pentru formația lor, în timp ce o altă stângace, Nikolic, a adus liniștea cu trei goluri semnate în final.

SCM Craiova-BVB Dortmund 19-18 (10-9)
SCM Craiova: Dzhukeva, Curmenț, Stanciu (portari), Zamfir 5 goluri, Trifunovic 4, Nikolic 3, Gjeorgijevska 3, Tătar 2, Tănăsie 1, Vizitiu 1, Ianași, Țicu, Seric, Colac, Stoican
BVB Dortmund: Duijndam, Woltering, Ten Holte (portari), Huber 5 goluri, Grijseels 3, Stockschlader 3, van Kreij 3, C. Muller 2, A. Muller 1, Einarsdottir 1, Weisheitel, Fujita, Mansson, Bleckmann

Măgura Cisnădie a întors rezultatul din Rusia (24-29) și s-a calificat în grupele Cupei EHF la prima participare din istorie în cupele europene. Deși au început mai greu partida, sibiencele au reușit să egaleze până la pauză (10-10), și au pus stăpânire pe joc în actul secund. Începutul reprizei a doua a fost decisiv, pentru că fetele lui Alexandru Weber au primit un gol în 12 minute și și-au început cursa spre grupe. S-a ajuns chiar la 25-16, o diferență stabilită de Araujo, pentru ca la final să fie 26-18.

Măgura Cisnădie-Zvezda Zvenigorod 26-18 (10-10)
Măgura Cisnădie: Dias Moreschi, Voicu, Popovici (portari), Boljevic 9 goluri, Moldovan 7, Araujo 5, Apetrei 2, Cavaleiro 1, Costa 1, Da Silva 1, Matei, Goran, Tomescu, Chirilă
Zvezda Zvenigorod: Kirikias, Anoshkina, Tikhanova (portari), I. Nikitina 5 goluri, Klimantseva 4, N. Nikitina 2, Illarionova 2, Zakharova 2, Osipova 1, Listopad 1, Tserkovniuk 1, Chernova, Bogdasheva, Triobchuk, Ganicheva, Karaseva

Deși a sperat că poate întoarce soarta calificării, Vâlcea iese din cupele europene încă din preliminarii. Învinsă la Herning la șase goluri, fetele lui Florin Pera au condus în prima repriză a returului de pe teren propriu la cinci lungimi, însă nu au putut trece de acest prag. Mai mult, Ikast a întors și soarta partidei și s-a impus cu 21-19 la final.

SCM Râmnicu Vâlcea-Ikast Herning 19-21 (14-10)
SCM Râmnicu Vâlcea: Ciucă, Dumanska, Blazek (portari), Lopez 5 goluri, Vasileuskaya 4, Glibko 3, Fernandez Fraga 2, Petrovic 2, Da Silva 1, Popa 1, Băcăoanu 1, Gavrilă, Craiu, Florica, Khouildi, Badea
Ikast: Ryde, Englert (portari), Burgaard 6 goluri, Fauske 4, Friis 4, Loeseth 3, Iversen 2, Jakobsen 2, Moller, Troelsen, Gantzel Pedersen, Steffensen, Bjerregaard