Sărbătoare alb-violetă la Turda! Poli a câştigat medaliile de bronz!

0
1434

Poli Timişoara a obţinut o nouă performanţă în handbalul românesc după o pauză de 25 de ani. Alb-violeţii au cucerit medaliile de bronz după 2-0 la general cu Potaissa Turda, victoria decisivă venind chiar în Ardeal. Totodată, Poli şi-a asigurat şi prezenţa în cupele europene în noul sezon.

După ce în sferturi a trecut de Steaua în deplasare, în finala mică Poli a obţinut victoria care i-a adus medalia de bronz pe terenul Turzii. A fost 32-29 (14-13), într-o partidă în care Timişoara a fost mai stăpână în momentele importante şi net superioară la nivelul portarilor.

Turda a început la fel ca şi la Timişoara, bine, însă a pierdut teren treptat după ce Daskaloski a câştigat clar duelul cu Pallagh, Varo şi Fleşer. A fost 6-3 pentru Potaissa la capătul primelor zece minute, dar un avantaj dizolvat rapid de către oaspeţi. Grigoraş a egalat la 7, Timofte a făcut 9-9 şi din acel moment Poli a pus stăpânire pe joc. Mult mai sigură la finalizare, formaţia lui Pero Milosevic a început să se desprindă pe tabelă şi doar momente bune ale gazdelor au făcut ca echilibrul să nu se rupă prematur. Mai întâi, Lasica a marcat pentru 10-13 pe contraatac în minutul 25, numai că până la pauză diferenţa s-a micşorat la un singur gol.

Turda a egalat prin Rotaru în startul actului secund, dar Poli a avut replică. În minutul 41, Chikovani a punctat pentru 18-22 şi visul bănăţenilor la o medalie era tot mai aproape de atins. Turda n-a cedat lupta, impulsionată de o sală plină, a egalat la 24 şi 25, însă scenariul din debutul reprizei s-a repetat. A urmat o “triplă” a căpitanului Fenici cu care Poli lua o opţiune importantă pentru victorie. N-a fost finalul, deoarece Turda s-a apropiat încă o dată pe tabelă (28-29), pentru ca Lasica şi Grigoraş să rezolve soarta meciului, după ce între cele două reuşite Daskaloski l-a blocat pe Pavel şi Cântec a aruncat pe lângă. S-a terminat 32-29 pentru alb-violeţi, care au primit trofeul pentru locul trei şi medaliile de bronz la finalul partidei.