Romanul învinge pentru a șasea oară consecutiv la Craiova! Dunărea Brăila, calificare fără probleme în Final 4

0
3274

HCM Roman și HC Dunărea Brăila se alătură celor de la HCM Baia Mare în Final Four-ul Cupei României la handbal feminin ca urmare a victoriilor înregistrate astăzi în sferturile de finală.

Echipa lui Florin Pera a înregistrat a șasea victorie consecutivă pe terenul Craiovei în toate competițiile, 28-23 (13-12). Gazdele au pierdut-o însă pe golghetera Zivkovic în minutul 15, care a primit cartonașul roșu după ce a lovit-o cu mingea în față pe Tymoshenkova din aruncare de la șapte metri, dar și pe Băbeanu în minutul 46, accidentată la gleznă.

La Brăila, Dunărea a trecut CSM Unirea Slobozia 28-21 (15-12), într-o partidă în care Nicoleta Eșanu a revenit cu gol după aproape un an, iar Ada Moldovan nu a evoluat, fiind declarată liberă de contract de FRH, câștigând memoriul înaintat.