roman-valcea 15-16Primul meci de pe teren propriu al Romanului din acest sezon a adus și prima victorie. Gruparea antrenată de Florin Pera s-a impus cu 32-26 în fața celor de la HCM Rm. Vâlcea și se pregătește de reeditarea finalei mici din sezonul trecut, cu Corona Brașov.

Florin Pera se aștepta la un meci dificil împotriva Vâlcii, însă echipa sa a trecut cu bine peste acest obstacol. Romanul a controlat partida începând cu minutul 28, obținând în cele din urmă un succes meritat.

Au fost 18 minute echilibrate, în care fiecare echipă a marcat de câte patru ori. Cu Glibko fără de greșeală la aruncările de la șapte metri, gazdele și-au început desprinderea pe finalul primei părți. De la 11-10, Glibko și Agrigoroaie au dus scorul la 14-10, iar la reluarea partidei romașcancele au înscris de alte două ori, prin Iuganu și Stoleru. A fost o diferență liniștitoare obținută de gazde, care nu au dat oportunitatea fetelor lui Constantin Ștefan să se apropie decât la maxim trei goluri pe tabelă (20-17, 21-18, 22-19, 23-20 și 24-21), pentru ca în final ecartul de șase goluri să fie atins din nou. 32-26 după cele 60 de minute și primele puncte pentru Roman, care are o deplasare dificilă, la Brașov, în etapa a treia. De partea cealaltă, Vâlcea rămâne fără punct și primește vizita Craiovei sâmbătă.

HCM Roman-HCM Rm. Vâlcea 32-26 (14-10)
HCM Roman: Polocoșer, Tymoshenkova, Pîslaru (portari), Glibko 10 goluri, Agrigoroaie 6, Toskovic 5, Stoleru 4, Iuganu 3, Vârtic 1, Cîlici 1, Chitacu 1, Gherman 1, Druțu, Dincu, Tomescu
HCM Rm. Vâlcea: Băbeanu, Sîntămărean, Vălean (portari), Adespii Molnar 7 goluri, Bădiță 6, Simion 5, Ilina 3, Ani-Senocico 3, Gheorghe 1, Campa 1, Manda
Aruncări de la 7m: 7/7, respectiv 8/5
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

sursă foto: Dumitru Mititelu