România a pierdut al doilea amical cu Portugalia

0
1027

portugalia-romania tengheaEchipa națională de seniori a pierdut al doilea meci amical disputat în Portugalia, 26-27 (13-10), deși a avut un avantaj de șase goluri în repriza secundă.

Dacă în primul meci Portugalia a condus aproape în permanență, rolurile s-au schimbat în partida de duminică seară. Echipa lui Aihan Omer a fost cea care s-a aflat în avantaj pe toată durata meciului, dar a risipit un avantaj de șase goluri.

După un sfert de oră echilibrat, România a pus stăpânire pe meci și s-a desprins la 10-6, un avantaj ce s-a mărit în partea a doua a meciului, ajungând până la șase lungimi: 19-13. Doar că finalul partidei a fost dezamăgitor pentru tricolori, care s-au văzut egalați la 21 și chiar conduși la trei goluri diferență, 23-26, pentru ca în urma unui time-out solicitat de Aihan Omer să revină și să restabilească egalitatea. La fel ca și în primul meci, Tiago Rocha a înscris ultimul gol al partidei și aduce de data aceasta victoria Portugaliei, 27-26. Ultimul meci dintre cele două echipe va avea loc astăzi, de la ora 23:00.

Portugalia-România 27-26 (10-13)
Portugalia: Quintana, Ferreira (portari), Pereira 6 goluri, Rocha 6, Bjelanovic 3, Solha 3, Magalhaes 2, Silva 2, Portela 1, Duarte 1, Ferraz 1, Areia 1, Marques 1
România: Țenghea, Pralea, Grigoraș (portari), Șandru 6 goluri, Chiruț 6, Soare 4, Bujor 2, Ramba 2, Grigoraș 2, Acatrinei 1, Iancu 1, Fenici 1, Pavel 1, Asoltanei, Cîmpan, Cristescu, Lazăr, Bera
Aruncări de la 7m: 5/1, respectiv 5/4
Eliminări: Ferraz, Pesqueira, respectiv Ramba, Cîmpan