Rezultatul partidei Danemarca-Egipt de la Mondialul de juniori a fost modificat de către IHF, cu acceptul celor două Federații!

0
1975

IHF a luat o decizie istorică la Campionatul Mondial Under 19 de handbal masculin și a decis să modifice rezultatul final al partidei Danemarca-Egipt, încheiat în primă fază cu victoria nordicilor, 29-28.

Concret, la finalul primei reprize în raportul oficial de joc al partidei a fost atribuit, din greșeală, un gol danezilor, astfel că rezultatul la finalul primelor 30 de minute a fost 16-12, iar la final 29-28, deși pe teren partida se terminase la egalitate, 28-28! Delegația africanilor a înaintat un memoriu, în afara însă a celor două ore regulamentare, dar rezultatul a fost modificat în cele din urmă de către Comisia de Competiții a IHF, cu acceptul celor două Federații. IHF a oferit danezilor două variante, fie rejucarea partidei, fie corectarea rezultatului final, iar nordicii au acceptat a doua variantă. „Vom accepta scorul 28-28 cu fair-play și sportivitate și credem că și celelalte echipe ar fi făcut la fel.”, a spus antrenorul nordicilor Claus Hansen. „În numele Federației Egiptene de Handbal aș dori să mulțumesc Federației Daneze de Handbal pentru fair-play-ul arătat și pentru decizia lor de a corecta scorul. Noi toți le dorim danezilor mult noroc în restul competiției.”, a spus și Hisham Nasr, șeful delegației Egiptene.

Toți oficialii implicați în acest incident nu vor mai lua parte la partide de la acest turneu final ce are loc în Georgia.