Reșița ia un punct mare din disputa cu Odorhei

0
1599

HC Adrian Petrea și HC Odorhei au terminat la egalitate un meci aprig disputat, scor 26-26 (13-12), bun însă doar pentru gazde. Reșița este la trei puncte de Steaua, Turda și Timișoara, iar Odorheiul lui Vlad Caba rămâne la șapte puncte de Dinamo și își ia adio în mare măsură de la primul loc la finalul sezonului regulat.

Startul meciului a fost dominat de gazde, care au marcat de două ori în chiar primul minut, iar în minutul șapte conduceau cu 6-1. Vlad Caba n-a stat mult pe gânduri, a cerut primul timp de odihnă al meciului, și-a reașezat elevii și reacția acestora a fost promptă: Onyejekwe, Mihalcea, Markez și din nou Onyejekwe readuceau Odorheiul în joc, 8-7 la jumătatea primei reprize și Adi Petrea a cerut la rândul său întreruperea jocului. Până la pauză partida a fost echilibrată, dar bănățenii au avut totuși un mic avantaj la final, 13-12, chiar dacă Talas egalase între timp la 11.

Mihalcea și Markez au egalat pentru oaspeți la 13 și 14 la început de act secund, pentru ca Talas să-i aducă pe harghiteni prima oară în avantaj, 15-14, în minutul 34. Gazdele au părut că pierd contactul cu adversarul, dar n-au cedat lupta. Oaspeții s-au desprins la trei goluri pe tabelă în mai multe rânduri, 25-22 ultima oară cu șapte minute înainte de final. Reșițenii au renăscut însă pe final, Drăghici având două intervenții foarte bune, în timp ce Pîrîianu, Dospinescu și Trifkovic, ultimul din aruncare de la șapte metri, au restabilit egalitatea, 25-25, în ultimul minut. Ojleski a readus Odorheiul în avantaj, în ciuda faptului că oaspeții se aflau în dublă inferioritate, dar Dospinescu, unul din cei mai buni oameni ai gazdelor, a stabilit scorul final din extremă, 26-26. N-a fost ultimul eveniment notabil, deoarece Pîrîianu a oprit tentativa Odorheiului de a repune rapid și de a marca, și a văzut cartonașul roșu, urmând să rateze partida din etapa viitoare, de pe terenul CSM-ului.

sursă foto: expressdebanat.ro