Replică bună a Romanului la București

1
444

cristina varzaru constanta-csmbCSM București rămâne la patru puncte în urma primelor două clasate după succesul de pe teren propriu, 23-20 cu HCM Roman. Meciul nu a fost însă unul simplu pentru bucureștence, care n-au făcut cel mai bun meci al lor și au avut probleme destule în fața unei formații ce a adus aminte de prestațiile din sezonul trecut.

Oaspetele s-au remarcat printr-o defensivă foarte mobilă, care a recuperat multe mingi, iar rezultatul s-a văzut pe tabelă. După un început mai bun al CSM-ului, care a avut 4-2 după 12 minute, Romanul a revenit pe tabelă și s-a desprins la trei goluri, 6-9, în doar zece minute. Gazdele au reechilibrat rapid meciului, Torstensson restabilind egalitatea cu patru minute înainte de finalul reprizei, pentru ca la cabine cele două formații să intre la egalitate, 12-12.

Repriza a doua a fost total diferită, gazdele revenind mai motivate de la cabine și Vărzaru, în urma a trei contraatacuri, a dus scorul de la 13-13 la 16-13. Perioada bună a elevelor lui Mette Klit a continuat până în minutul 45, când Torstensson a făcut 21-14, dar s-au relaxat în final și au dat prilejul romașcancelor să se apropie. Toskovic a punctat pentru 22-19 și la acest scor echipa lui Florin Pera a avut de două ori posibilitatea de a ajunge la minus doi pe tabelă, însă au irosit situațiile avute, iar Cavaleiro a închis conturile definitiv, la atacul următor. În final, 23-20 pentru CSM, care revine pe podium și rămâne la patru puncte în urma primelor două clasate.

CSM București-HCM Roman 23-20 (12-12)
CSM București: Da Silva 5 goluri, Vărzaru 4, Martin 3, Cavaleiro 3, Rodrigues 3, Torstensson 3 (1 din 7m), Glibko 2
HCM Roman: Băbeanu 6 goluri (3 din 7m), Mihalschi 4, Agrigoroaie 3 (1 din 7m), Stoleru 2, Chitacu 2, Iuganu 2, Toskovic 1
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 5/4
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.