Repetiție reușită pentru HCM Roman înaintea debutului în Cupa EHF. Aneta Barcan a revenit pe teren, în tricoul Rapidului

0
1550

HCM Roman a bifat marți seară a șasea victorie din acest sezon, 25-23 pe terenul Rapidului, în ceea ce a reprezentat ultima repetiție înaintea debutului în Cupa EHF.

A fost un meci controlat de Roman în totalitate, în care oaspetele au forțat atât cât a fost nevoie pentru a-și trece în cont toate cele trei puncte puse în joc. Rapidul a condus cu 1-0 și 2-1, după care echipa lui Florin Pera a întors rezultatul și nu a mai cedat inițiativa până la final. S-a făcut 8-3 pentru Roman, în condițiile în care gazdele au găsit cu greutate drumul către gol, iar Arghir a limitat serios proporțiile scorului, având câteva intervenții în situație de unu la unu. Până la pauză diferența a ajuns să fie de șase goluri, 15-9, deși între timp Rapidul se apropiase la trei lungimi pe tabelă.

Ecartul de șase goluri s-a menținut până în minutul 40, pentru că din acel moment Romanul a scăzut din intensitate și echipa giuleșteană s-a apropiat. Binescu a marcat pentru 22-24, cu trei minute înainte de final, dar Iuganu a încheiat definitiv conturile, transformând cu siguranță o aruncare de la șapte metri. Trifan a stabilit scorul final, tot din aruncare de la șapte metri, 25-23, o victorie fără dubii a Romanului, care urcă, până duminică cel puțin, o poziție în clasament.

Aneta Barcan a revenit pe terenul de joc

Meciul de marți seară a reprezentat revenirea Anetei Barcan pe terenul de joc. Pivotul de 38 de ani a evoluat pentru prima dată după ce a născut și a marcat de trei ori pentru Rapid București.

Rapid București-HCM Roman 23-25 (9-15)
Rapid București: Simion, Arghir (portari), Trifan 6 goluri, Niculae 3, Barcan 3, Geană 3, Chirigiu 2, Cruceanu 2, Binescu 2, Doica 1, Moroianu 1, Gheorghe, Popa, Dobrin
HCM Roman: Polocoșer, Tymoshenkova, Pîslaru (portari), Toskovic 8 goluri, Iuganu 6, Stoleru 4, Glibko 3, Chitacu 1, Druțu 1, Dincu 1, Agrigoroaie 1, Gherman, Tomescu
Aruncări de la 7m: 8/6, respectiv 6/4
Eliminări: Chirigiu (2), Barcan, Binescu, respectiv Druțu (2), Stoleru, Agrigoroaie, Glibko