csmb-roman 15-16Handbalistele de la CSM București au câștigat cu 30-19 (13-11) meciul disputat miercuri pe teren propriu cu HCM Roman, contând pentru etapa a 8-a a Ligii Naționale. Partida găzduită de Sala Apollo din Capitală a fost ultima repetiție a Tigroaicelor înainte de debutul în grupa D a Ligii Campionilor, contra polonezelor de la MKS Selgros Lublin (vineri, ora 18:00, Sala Polivalentă din Capitală).

Prima repriză a fost echilibrată până în minutul 9, când de la 3-3 CSM a punctat de patru ori consecutiv, primele două reușite fiind semnate de Ana Paula Rodrigues. Fără Oana Manea, menajată după întoarcerea de la echipa națională, și fără Linnea Tostensson, operată la genunchi, CSM s-a distanțat la 11-5 și 12-6, pentru ca pauza să găsească tabela cu o diferență de numai două goluri: 13-11.

În repriza a doua, trupa antrenată de Kim Rasmussen a făcut un joc excelent în apărare, primind doar 4 goluri în 26 de minute! În minutul 56, scorul era 27-15 pentru Tigroaice, care au părut să pună golurile pe tabelă într-un mod natural, fără prea mare încrâncenare. Principala marcatoare a fost Isabelle Gullden, care a executat și aruncările de la 7 metri. S-a terminat 30-19, iar CSMB este gata pentru Liga Campionilor.

CSM București-HCM Roman 30-19 (13-11)
CSM București: Iordache, Pessoa, Grubisic (portari), Gullden 9 goluri, Rodrigues 6, Da Silva 4, Vărzaru 2, Vetkova 2, Fisker 2, Cavaleiro 2, Jorgensen 1, Brădeanu 1, Nan 1, Bazaliu, Martin
HCM Roman: Polocoșer, Tymoshenkova, Pîslaru (portari), Glibko 9 goluri, Stoleru 4, Gherman 2, Iuganu 1, Chitacu 1, Dincu 1, Toskovic 1, Vartic, Cîlici, Agrigoroaie, Tomescu
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 5/4
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.

sursă: csmbucuresti.ro