Repetiție reușită a campioanei înaintea derby-ului cu CSM București

0
287

Campioana României la handbal feminin a câștigat ultimul meci înaintea derby-ului cu CSM București, 31-22 la Vâlcea, în fața HCM-ului. Oaspetele de ieri au jucat slab în primul sfert de oră, dar și-au revenit pe parcurs și s-au impus categoric în cele din urmă.

Vâlcea a jucat bine în primele 15 minute, timp în care s-a desprins la 8-4 pe tabelă, dar a cedat treptat inițiativa și HCM Baia Mare a întors rezultatul în nouă minute (8-10). Seria bună a campioanei a continuat până la pauză și după prima parte conducea cu 17-11. Actul secund a fost la discreția echipei lui Costică Buceschi, care a forțat atât cât a trebuit. Vâlcea s-a apropiat la patru goluri (17-21), iar imediat HCM-ul a apăsat pe accelerație și a încheiat definitiv conturile: 19-28. Scor final 22-31, în ultimul test înaintea derby-ului cu CSM București.

HCM Rm. Vâlcea-HCM Baia Mare 22-31 (11-17)
HCM Rm. Vâlcea: Băbeanu (portar), Luca 7, Vădineanu 5, Adespii 5, Ilina 2, Bădiţă 2, Cherăscu 1, Chirilă, Craiu, Predoi, Semedo
HCM Baia Mare: Arenhart, Ungureanu, Dumanska (portari), Ardean-Elisei 6, Herrem 4, Davydenko 4, Makeeva 4, Tiron 3, Buceschi 2, Do Nascimento 2, Tătar 2, Nechita 2, Oltean 1, Lobach 1, Szucs, Artsiukhovich