Rapidul a scos o remiză în secundele de final la Vâlcea

0
1555

HCM Râmnicu Vâlcea și Rapid București au terminat la egalitate, 29-29 (13-12), într-o partidă din etapa a 23-a, disputat sâmbătă seară. Bucureștencele au egalat în secundele de final, Alexandra Trifan transformând o aruncare de la șapte metri. Antrenorul oaspetelor, Vasile Mărgulescu, a terminat partida în tribune, văzând cartonașul roșu în minutul 49 al întâlnirii.

Meciul de la Vâlcea a fost unul echilibrat pe întreaga durată, având în vedere că diferența maximă dintre cele două formații a fost doar de două goluri. Rapidul s-a aflat în avantaj până în minutul 25 în prima repriză, atunci când Simion a egalat la 10, iar Vădineanu a adus Vâlcea în avantaj cu patru minute înaintea finalului primului act. La pauză gazdele au condus cu 13-12, după ce Geană și Cruceanu restabiliseră egalitatea între timp la 11 și 12, iar Ilina și Vădineanu punctaseră și ele pentru HCM.

Echilibrul s-a menținut și în partea a doua a întâlnirii. Foarte rapid, Cruceanu și Dobrin au readus Rapidul în față, 13-14, iar până la final s-a mers cap la cap, dar cu formația oaspete preluând conducerea de mai multe ori. În ultimele zece minute, ambele formații au avut ocazia de a închide meciul, dar au risipit un avantaj de două goluri. Întâi, giuleștencele au condus cu 26-24, în minutul 54, doar că Ani-Senocico a punctat de trei ori consecutiv și rezultatul redevenea favorabil echipei din Zăvoi (27-26). Trifan a egalat pentru Rapid, însă Ilina și Ani-Senocico au dus HCM-ul la 29-27 și zarurile păreau aruncate. Numai că oaspetele au profitat de o superioritate numerică și au scos un punct, Niculae și Trifan, ultima din aruncare de la șapte metri, stabilind scorul final, după ce între cele două reușite Bădiță a călcat semicercul.

În urma acestui rezultat, Vâlcea ratează șansa de a urca pe poziția a șaptea a clasamentului, în timp ce Rapidul se distanțează la trei puncte de Măgura Cisnădie, dar nu este scutită de emoții pe acest final de sezon.