Puncte prețioase pentru Minaur

0
1477

HCM Minaur Baia Mare a urcat pe loc de play-off după succesul muncit cu Energia Pandurii Tg. Jiu, 29-27 (14-15), într-o restanță din etapa a 12-a a Ligii Naționale masculine.

Cu 15 jucători înscriși pe raportul de joc, campioana a avut o misiune grea împotriva Energiei, o formație ce avea nevoie disperată de puncte în încercarea de a reveni în zona play-off-ului. Și a rezultat un meci echilibrat, în care în primele 30 de minute nicio formație nu s-a desprins la mai mult de un gol pe tabelă. Situația a fost cu totul schimbată în actul secund. Gorjenii s-au desprins imediat de la reluare la 17-14 și 18-15 și a avut o situație de om în plus, pe care nu a fructificat-o însă. Din acel moment jocul oaspeților s-a frânt, iar Minaur a evoluat tot mai bine. În doar zece minute gazdele au marcat de nouă ori și au primit în schimb un singur gol, iar scorul a devenit 24-19, cu 14 minute înainte de final. Însă n-a fost totul, pentru că elevii lui Bozo Rudic au încercat o revenire spectaculoasă și s-au apropiat la un gol pe tabelă, 28-27 în minutul 59. Cristescu a adus liniștea în rândul fanilor campioanei, marcând de pe semicerc, astfel că echipa lui Petru Pop bifează trei puncte mari, cu care urcă pe locul șapte al clasamentului. Energia rămâne la cota 10, este la nouă puncte de play-off, o diferență destul de mare.

HCM Minaur Baia Mare-Energia Pandurii Tg. Jiu 29-27 (14-15)
HCM Minaur Baia Mare: Pop, Tatai (portari), Ivancsik 6 goluri, Sadoveac 6, Karacic 4, Popescu 3, Bera 3Sabou 2, Cristescu 2, Bușecan 1, Vilovski 1, Ostroushko 1, Marta, Mihai
Energia Pandurii Tg. Jiu: Țenghea, Șelaru, Bucătaru (portari), Țuțu 5 goluri, Acatrinei 5, Mledenciu 4, Giotoiu 4, Iancu 2, Chiruț 2, Păunică 2, Bejinariu 1, Târzioru 1, Șoldănescu 1, Enache, Dediu, Stoica
Aruncări de la 7m: 8/5, respectiv 3/3
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.

sursă foto: Facebook HCM Minaur Baia Mare