Punctaj maxim pentru Turda, Dinamo, Focșani și Bacău și după etapa a treia! Prima victorie pentru CSM București, Steaua a trăit periculos finalul cu Reșița! Minaur, al doilea succes în fața propriilor fani

0
1518

Etapa a treia a Ligii Zimbrilor a avut loc la finalul acestei săptămâni, iar patru echipe își continuă să aibă punctaj maxim. Lider este Potaissa Turda, formație care a trecut de Poli Timișoara cu 32-24 sâmbătă dimineață.

Runda a debutat la Făgăraș, unde CSM București s-a impus cu 30-24 și a bifat prima victorie din sezon. A fost un meci pe care echipa lui Dan Anca l-a controlat în totalitate și în care Chike Onyejekwe și-a trecut numele pe lista marcatorilor de opt ori.

Sâmbătă dimineață, Potaissa Turda a învins pentru a 11-a oară în 12 partide pe teren propriu pe Poli Timișoara. Ardelenii n-au avut emoții, în condițiile în care Poli nu s-a bazat nici de data aceasta pe Milos Dragas, iar Cristi Fenici a jucat puțin, astfel că bifează al treilea succes din acest sezon și trec pe primul loc. De menționat că la Potaissa a debutat și sârbul Stefan Terzic, marcator al unui gol.

Steaua a trăit periculos finalul partidei cu Reșița, una cu un număr record de goluri în acest sezon. A fost 36-35 pentru steliști și nimic nu anunța acel final de meci, având în vedere că în minutul 44 tabela indica 28-21. Reșițenii și-au jucat șansa, au ajuns până la 36-35 cu 30 de secunde înainte de final, dar Steaua a gestionat cu calm finalul partidei. Aslanian și Santeiu au marcat de câte șapte ori, fiind cei mai buni marcatori ai disputei.

CSM Bacău are trei victorii în trei meciuri, după 29-28 cu HC Buzău. Cu stângacii Tărîță și Crnoglavac în mare formă, marcatori a 17 din cele 29 de goluri ale gazdelor, Bacăul a condus în permanență începând cu minutul 10 și nu au cedat inițiativa până la final. Buzoienii s-au apropiat la un gol, 29-28, prea târziu însă pentru a scoate măcar un punct.

Dinamo a bifat al treilea succes stagional, 29-27 cu HC Dobrogea Sud Constanța, în reeditarea finalei din vară. N-a fost un meci însă tocmai simplu, deoarece „câinii” nu au strălucit în fața unei echipe care s-a bazat pe doar nouă jucători de câmp și doar trei la linia de nouă metri. Desprinderea a venit târziu, diferența maximă a fost de doar trei goluri, stabilită în minutul 58, de Mohamed Zulfic. De remarcat că la Dinamo nu a jucat Andrei Savenco, accidentat la un deget, iar Stefan Vujic nu a fost utilizat deloc.

Minaur a trecut de Dunărea Călărași, 29-25, și rămâne neînvinsă după trei etape. Serghei Bebeshko nu s-a bazat nici astăzi pe Rotaru, Moisă și Radojkovic, iar celor trei li s-a alăturat și Vujadinovic. În aceste condiții Minaur a controlat meciul, s-a desprins încă din start la 6-1, iar în final a bifat o victorie meritată.

CSM Focșani a înregistrat a treia victorie, 25-21 cu CSM Vaslui acasă, și rămâne a doua în Liga Națională. Elevii lui Dalibor Cutura au avut însă de muncă în disputa cu vasluienii, având în vedere că în minutul 45 scorul era 16-18. Hrimiuc și-a adus echipa în avantaj, în minutul 51, 19-18, iar de acolo jocul a curs în favoarea focșănenilor.

Rezultatele din etapa a treia (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: