romania tineret calificareEchipa nationala de tineret a reusit sa se impuna in fata Qatarului la Campionatul Mondial din Brazilia, scor 32-31, dupa un meci foarte echilibrat. In urma acestui succes, Romania este mai aproape de optimile de finala, insa lupta nu s-a incheiat inca.

Tricolorii au inceput insa din nou ezitant si au dat sansa adversarilor, condusi de legendarul Valero Rivera de pe banca, sa se desprinda rapid la cinci goluri (2-7). Din acel moment, echipa nationala si-a ridicat nivelul jocului, desi apararea n-a fost la cel mai inalt nivel. Negru a egalat la 10 in minutul 20 si pana la final s-a mers cap la cap.

In debutul partii secunde, Romania a intrat pentru prima oara in avantaj (18-17) prin reusita lui Somlea si a avut sansa de a “rupe” jocul la jumatatea reprizei. De la 26-24 insa Qatarul a punctat de trei ori consecutiv si a revenit in meci si partida a devenit pe muchie de cutit. Romania a fost insa mai inspirata pe final, iar Racotea a inscris golul decisiv cu 20 de secunde inainte de sfarsitul intalnirii, din aruncare de la sapte metri, iar in timpul ramas defensiva a rezistat in fata atacului disperat al adversarilor. 32-31 dupa cele 60 de minute si tricolorii bifeaza primul succes de la acest Campionat Mondial, iar maine disputa un meci important, cu Serbia, de la ora 00:30.

Qatar-Romania 31-32 (16-16)
Qatar: Yusuff (14 interventii), Demitrovic (portari), Denguir 10 goluri, Madadi 7, Helali 6, Abdalla 3, Sassi 2, Zakkar 1, Al Safadi 1, Bendevis 1, Saleh, Al-Buainain, Jedaied, Kobbi, Kapic
Romania: Iancu (10 interventii), Bobeica (portari), Somlea 10 goluri, Negru 8, Nistor 6, Racotea 3, Ungureanu 2, Rotaru 2, Szasz 1, Militaru, Sincelean, Burlacu
Aruncari de la 7m: 4/1, respectiv 3/3
Eliminari: Saleh, Madadi, Helali, respectiv Racotea (2), Militaru (2), Szasz (3), Negru