Prestație sub așteptări a campioanei în deplasarea de la Zaporozhye

0
692

CS Dinamo București a fost învinsă clar de formația ucraineană HC Motor Zaporoje, cu scorul de 35-27 (19-10), sâmbătă, la Harkov, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin și a ratat practic calificarea în play-off.

Campioana României a făcut o primă repriză foarte slabă, cu o apărare sub așteptări, gazdele fructificând la fiecare atac până în finalul primei reprize. Motor a avut 4-0 (min. 4), 9-2 (10) și 19-9 (26), diferența la pauză fiind de nouă goluri, 19-10.

În partea secundă, formația ucraineană a condus și la 13 goluri, 27-14 (42), dar Dinamo a revenit pe final și a redus ecartul la 33-26 (58), Motor învingând cu 35-27.

Pentru Motor Zaporoje au marcat Stanislav Jukov 2 goluri, Iuri Kabatko 3 goluri, Aidenas Malsinskas 4, Zahar Denisov 1, Artem Kozakevici 3, Gleb Kalaraș 4, Igor Soroka 6, Serghei Șelmenko 4, Boris Puhovski 8.

La Dinamo au jucat Ionuț Irimuș, Ștefan Grigoraș — Cosmin Capotă, Sajad Esteki 11 goluri, Mihai Alexandru Asoltanei 2, Flavius Cîmpan 1, Alin Șania, Liviu Mironescu, Dan Savenco 1, Pierre Yves Ragot 1, Ciprian Șandru 1, Allahkaram Esteki 6, Marius Mocanu 1, Daniel Bera, Jakov Vrankovic 2, Seyed Alireza Mousavi 1. Antrenor: Eliodor Voica.

Au arbitrat elvețienii Arthur Brunner și Morad Salah, delegat EHF fiind cehul Jiri Konecny.

Motor Zaporoje a urcat pe primul loc în clasamentul grupei, cu 11 puncte, urmată de HBC Nantes, 11 puncte, Beșiktaș Mogaz HT Istanbul, 9 puncte, Dinamo București, 6 puncte, ABC/UMinho, 4 puncte, TTH Holstebro, 3 puncte. Motor și Dinamo au câte un meci în plus. Doar primele două se califică în play-off.

Dinamo va disputa penultimul său meci din grupă pe 1 decembrie, acasă, cu ABC/UMinho.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)